– Równocześnie ze spadkiem inflacji będzie zwalniać gospodarka. Miękkie lądowanie, czyli gospodarka nie będzie się kurczyć. Przy czym proszę pamiętać, że cały czas ścigamy najbogatsze kraje.
– stwierdził, ale – jak dodał – “to nie jest Zmienność rynku w czasie wojny technologicznej USA-Chiny żadna katastrofa, bo to są różnice rzędu kilku procent”. Inflację obniżamy stopniowo, nie powodujemy bezrobocia i upadania banków – powiedział. To ma być powód, że RPP nie podnosi stóp do poziomu rzędu 17 proc.
Wakacje kredytowe powodują umorzenie większości raty
W efekcie, w ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła z poziomu 0,1 proc. W październiku 2022 roku – później również w kolejnych miesiącach – Rada decydowała się utrzymywać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Jednocześnie od wznowienia cyklu podwyżek stóp procentowych RPP odwodzić mogą nowe prognozy Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP (tzw. projekcja NBP).
Glapiński: Nie podwyższamy stóp za wysoko. Tak robią wszystkie cywilizowane kraje
Podwyższyła stopę referencyjną NBP o 6,65 pkt proc., najbardziej w historii. – Gdyby nawet się opóźniał napływ środków z UE na KPO, nie będzie to miało żadnego wpływu na wzrost gospodarczy – stwierdził. – Każde euro to jest dobra rzecz, ale nie przesadzajmy, a napływ środków z KPO i tak nastąpi. Może to jakaś gra polityczna, że tak dobry rząd chce się ukarać. Ale te środki się nam należą, a rząd rozpoczął prefinansowanie, także to wpływa na gospodarkę już – powiedział.
- NBP opublikował harmonogram posiedzeń RPP na 2023 r., z którego wynika, że decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.
- Mamy najniższą stopę bezrobocia i praktycznie nie borykamy się z tą najgorszą po wojnie plagą – powiedział.
- – Rada RPP nie kończy jednak cyklu, bo priorytetem jest walka z inflacją, a zagrożenia dalej są – powiedział.
Jednocześnie RPP podkreśla, że jej dalsze decyzje będą uzależnione od „napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej”. To oznacza, że cykl podwyżek stóp procentowych wciąż nie jest zakończony, tylko przerwany. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Glapiński podkreślił, że raport marcowy NBP o inflacji jest korzystniejszy niż listopadowy. – Rada RPP nie kończy jednak cyklu, bo priorytetem jest walka z inflacją, a zagrożenia dalej są – powiedział. GUS co roku zmienia koszyk, który jest podstawą do badań inflacyjnych.
Kiedy mogą zmienić się stopy procentowe w 2023 r.? TERMINY POSIEDZEŃ RPP
Na jakich poziomach będzie inflacja oraz w jakiej kondycji będzie polska gospodarka w najbliższych miesiącach według NBP powinniśmy dowiedzieć się z informacji, która zostanie opublikowana po posiedzeniu Rady. Od tych Nie przygotowując się przygotowujesz się do niepowodzenia 302 zł zostaną oczywiście doliczone nowe odsetki za dodatkowe miesiące okresu spłaty. Te odsetki zostaną jednak obliczone według obowiązującego w przyszłości oprocentowania. Nowych odsetek można jednak uniknąć nadpłacając kredyt o te 302 zł, a dokładniej o kwoty kapitału z każdej zawieszanej raty.
W ciągu tej dekady powinniśmy dojść do poziomu przeciętnego Francuza i Brytyjczyka – stwierdził Glapiński. Przed posiedzeniem eksperci byli zgodni, że RPP w marcu nie podwyższy stóp. Wcześniej już pięć razy z rzędu RPP wstrzymała się od podwyżki. Prokuratura Regionalna w Lublinie przekazała do Sądu Okręgowego w Warszawie Przegląd grupy finansowej MRC Markets Ltd-która obejmuje brokera akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi J., byłemu prezesowi PKO BP.
“Nie dyskutujemy o obniżkach stóp, dyskutujemy o podwyżkach”
Jego zdaniem w minionych kilku tygodniach wiara rynków finansowych, że na całym świecie inflacja szybko da za wygraną, została poważnie nadszarpnięta. Efekt to wyraźne podnoszenie się oczekiwań odnośnie do poziomu stóp procentowych w kluczowych gospodarkach. Wywołuje to schłodzenie nastrojów inwestycyjnych, spadki na giełdach i wyprzedaż obligacji skarbowych. Prezes NBP Adam Glapiński oświadczył w poniedziałek, że jest jeszcze za wcześnie na obniżki stóp procentowych. Jego zdaniem, może to nastąpić dopiero w przyszłym roku.
Członkowie Rady zapoznali się z nimi na marcowym posiedzeniu, a ich zarys znalazł się w środowym komunikacie RPP. W środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych NBP. Ekonomiści oczekują – podobnie jak w ostatnich miesiącach – utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. Ich zdaniem ważniejszy będzie komunikat po posiedzeniu RPP, w którym powinniśmy otrzymać informacje o marcowej projekcji NBP dla inflacji i produktu krajowego brutto (PKB).
Bez właściwej zgody, jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie. Od początku roku rynek informatyczny wzbogacił się już o 11 tys. Jeśli ów trend się utrzyma, to do końca roku nad Wisłą działać będzie grubo ponad 200 tys. Podmiotów z tej branży – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
W 2022 r., a w kolejnych dwóch latach o 2,1 i 3,2 proc. Listopadowe prognozy sugerowały, że w tym roku PKB zwiększy się o 0,7 proc., a następnie o 2,1 i 3,1 proc. Jak proces obniżania inflacji będzie zagrożony, RPP według jego deklaracji podwyższy znowu stopy. – Jak inflacja jest na poziomie 17,2 proc., to przecież nie dyskutujemy o obniżkach, dyskutujemy o podwyżkach – powiedział.